Przygotowanie do USG jamy brzusznej, piersi i tarczycy wykonywanego przez radiologa

Przygotowanie do USG jamy brzusznej, piersi i tarczycy wykonywanego przez radiologa

1. Na badanie USG jamy brzusznej należy przyjść na czczo, ostatni posiłek spożyć najpóźniej 4 godziny przed badaniem. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny, nie tłusty. Osoby mające problemy z wzdęciami (nadmierne gazy, uczucie pełności po posiłku) powinny przez 3 dni przed badaniem, oraz w dniu badania przyjmować Espumisan 3xdziennie po 4 kapsułki. Pęcherz moczowy powinien być wypełniony (na 2 godziny przed badaniem należy wypić ok. 1/2 lita niegazowanej wody, aby otrzymać odpowiednie wypełnienie pęcherza – odczuwalne parcie na pęcherz). Należy zabrać z sobą wyniki poprzednich badań!

2. Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).
Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką , zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.
Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii.

3. Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.