Sonohisterosalpingografia

Sonohisterosalpingografia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu kobiet borykających się z problemami niepłodności wprowadzamy do oferty gabinetu zabieg oceny drożności jajowodu przy użyciu USG – SONOHISTEROSALPINGOGRAFIA (SHSG). W ostatnim okresie pojawiły sie realne problemy z wykonaniem badania drożności jajowodu w warunkach szpitalnych, szczególnie w miescie Elbląg. Nie jest to miejsce na analizę przyczyn tego problemu.

Zabieg SHSG jest porównywalny pod względem skuteczności do tradycyjnego HSG. Ponadto jest zdecydowanie mniej inwazyjny i w większości przypadków prawie bezbolesny. Różnice między tradycyjnym HSG a SHSG polegają między innymi na tym, że do badania używa się kontrastu niejodowego – nie wywołuje on reakcji alergicznych. W większości przypadków wystarczy użycie zwykłej soli fizjologicznej. W naszym gabinecie wykorzystujemy też do badania specjalna piankę Exem Foam (licencja i produkcja Holandia), która poprawia czułość badania. Ponadto nie używamy promieniowania rentgenowskiego – nie cierpią na tym jajniki i niedojrzałe komórki jajowe kobiety. Badanie przeprowadza się używając miękkiego silikonowego cewnika, a nie jak w tradycyjnym HSG – sztywnego metalowego urządzenia przypinanego metalowymi zębami do szyjki macicy (aparat Schultzego). Badanie przeprowadzamy wykorzystując obrazowanie tradycyjne 2D, natomiast czułość ulega zdecydowanej poprawie jeśli wykorzystamy opcję dopplera mocy (PD) i obrazowanie 3D w czasie rzeczywistym (obie techniki dostępne w gabinecie).

Przed badaniem wskazana wizyta kwalifikacyjna. Jeśli pacjentka posiada skierowanie od innego lekarza powinna posiadać aktualny wynik cytologii, wynik posiewu z szyjki macicy. W dniu badania wskazane jest przyjęcie 1 tabletki (500mg) azytromycyny rano, a 2 godziny przed zabiegiem: ibuprofen 400mg i 1g paracetamolu. Badanie przeprowadzamy po miesiączce, nie później niż w 12 dniu cyklu.

Badanie zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut jednak zaleca się aby pacjentki rejestrowały się na koniec wizyt w danym dniu. Jeśli w kalendarzu wizyt brak jest wolnych miejsc prosimy o wcześniejszy kontakt z recepcją.

LINK DO ARTYKUŁU NA TEMAT SHSG W LITERATURZE MEDYCZNEJ

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.